Nocowanie w lesie – czy w Polsce to dozwolone?

nocowanie w lesie porady

Spędzanie czasu na łonie natury to nie tylko możliwość odpoczynku od miejskiego zgiełku. Przebywanie w otoczeniu drzew, zieleni, po prostu w środowisku naturalnym ma ogromny pozytywny wpływ na nasz dobrostan psychiczny. I nie jest to tylko powiedzenie, czy ludowa prawda oparta na dowodach anegdotycznych i przekazywana z pokolenia na pokolenie, ale istnieją badania to potwierdzające (np. z 2019 roku, przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu w Exeter). “Zielona aktywność”, czyli sport na świeżym powietrzu (np. jazda na rowerze lub bieganie), ale też zwykłe spacery, czy biwakowanie podnosi poziom pozytywnych emocji, redukuje stres i stany lękowe, a także wpływa na naszą ogólną energię do życia i działania. Jednym z ciekawych sposobów na spędzanie czasu w otoczeniu natury jest nocowanie w lesie.

Czy można spać w lesie?

Odpowiedź na pytanie: “czy można zrobić biwak w lesie?” nie jest do końca oczywista. Jeszcze do niedawna w Polsce było to raczej niedozwolone, pomijając miejsca specjalnie do tego przygotowane. Z roku na rok rośnie jednak popularność survivalu i bushcraftu, również niektóre osoby lubujące się w kempingach chciałyby od czasu do czasu porzucić gwarne pola namiotowe i postawić na bliższy kontakt z naturą poprzez spanie w lesie. Lasy Państwowe wyszły naprzeciw tym oczekiwaniom i pod koniec 2019 roku rozpoczęły pilotaż programu “Zanocuj w lesie”. Nie brakowało zapewne obaw, że spanie na dziko w Polsce przyniesie więcej szkody niż pożytku – niestety jako naród wciąż borykamy się z problemem śmieci na leśnych ścieżkach i górskich szlakach, nierzadkie są też zachowania ryzykowne lub po prostu nieodpowiednie, takie jak rozpalanie ognia czy głośne imprezy. Jednak pilotaż pokazał, że leśnym turystom można zaufać, a program ma sens i przyszłość.

nocowanie w lesie

Gdzie można legalnie spać w lesie?

Wprowadzenie w życie programu “Zanocuj w lesie” nie oznacza jednak samowolki i tego, że namiot w lesie możemy postawić gdziekolwiek. Wyznaczonych jest 425 obszarów o łącznej powierzchni 620000 ha. Aby sprawdzić, który obszar w naszej okolicy jest udostępniony do biwakowania, należy odnaleźć w internecie mapę Banku Danych o Lasach i wybrać opcję “mapa zagospodarowania turystycznego”. Przyda się również, aby w terenie sprawnie zaplanować nocowanie w lesie, aplikacja o nazwie mBDL.

Biwakowanie na dziko w Polsce – zasady

A zatem, czy można spać w lesie? Tak, ale nie wszędzie. Oprócz tego, że należy wybierać na biwak miejsca, które są do tego wyznaczone, konieczne jest również przestrzeganie określonych przez Lasy Państwowe zasad. Poniżej niektóre z nich:

  • jeżeli planujemy nocleg na dłużej niż dwie noce, musimy zgłosić ten fakt do odpowiedniego nadleśnictwa
  • zgłosić nocleg musimy również wtedy, gdy planujemy nocować w danym miejscu grupą liczącą więcej niż 9 osób
  • rozpalanie ognia jest dozwolone wyłącznie w miejscach wyznaczonych do tego celu przez nadleśniczego (informacje o takich miejscach można uzyskać na stronach internetowych nadleśnictw lub bezpośrednio w nich)
  • możliwość używania kuchenek gazowych również określa nadleśnictwo (a nawet, gdy wyraża na to zgodę, należy sprawdzać stan zagrożenia pożarowego przed użyciem kuchenki)
  • konieczna jest jak najmniejsza interwencja w krajobraz, w którym biwakujemy, a zatem przede wszystkim zabranie ze sobą wszystkich swoich śmieci i odpadków.

Wprowadzenie programu “Zanocuj w lesie” wydaje się być milowym krokiem do szerszego udostępnienia zasobów naturalnych społeczeństwu, na wzór krajów Skandynawskich, gdzie kontakt z naturą jest wpajany od najmłodszych lat i nikt nie musi pytać: “czy nocleg w lesie jest legalny?”. Ważne jednak, by korzystać z tych zasobów mądrze i odpowiedzialnie, aby Lasy Państwowe nie musiały ponownie zaostrzać przepisów.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Camino de Santiago

Camino de Santiago - wspaniała przygoda na szlaku

Następny artykuł
najlepsze sposoby na komary

Skuteczne sposoby na komary

Related Posts