Camino de Santiago – wspaniała przygoda na szlaku

Camino de Santiago

Co to szlak Camino de Santiago? Camino de Santiago, inaczej szlak świętego Jakuba, to jedna z najpopularniejszych tras pielgrzymkowych w Europie. Tak naprawdę, nie jest to jeden szlak a cała sieć oznakowanych tras pieszych i rowerowych, rozproszonych po całej Europie, ciągnących do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Starszego.

Na czym polega przejście szlaku Camino de Santiago?

Szlak Camino de Santiago jest niezwykle popularny zarówno wśród osób głęboko wierzących jak i wśród zwykłych turystów. Wszyscy oni podróżują w stronę Santiago de Compostela i kończą swoją wędrówkę na Plaza del Obradoiro przed Katedrą św. Jakuba. Przed wyruszeniem należy zaopatrzyć się w biurze obsługi pielgrzymów w tak zwany credencial, czyli paszport pielgrzyma. Pozwala on na noclegi w schroniskach dla pielgrzymów. Po drodze zbieramy też do niego pieczątki poświadczające o przebytej przez nas trasie, co pozwala na otrzymanie “Composteli”, oryginalnego certyfikatu ukończenia pielgrzymki.

Ile km ma szlak Camino de Santiago?

Zależy na jaką trasę się zdecydujemy. Najpopularniejsza trasa, Camino Frances, prowadzi z francuskiego miasteczka Saint Jean Pied de Port i ma długość około 800 kilometrów. W 1993 roku została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do wyboru mamy jednak także trasy mniej uczęszczane. Jedną z mniej popularnych jest Vía de la Plata, która ma długość około 1000 kilometrów. Pielgrzymkę możemy także rozpocząć w Polsce, gdzie mamy kilkanaście tras Camino de Santiago, które łączą się z innymi trasami zmierzającymi w stronę Santiago de Compostela.

Szlak Camino de Santiago – gdzie zacząć?

Najpopularniejsza trasa zaczyna się we francuskim Saint Jean Pied de Port, ale większa jej część prowadzi przez tereny północnej Hiszpanii. Na trasie musimy liczyć się tłumami innych pielgrzymów i problemami z noclegiem w sezonie. Jest to jednak najlepiej oznakowana i dostosowana pod turystów trasa, nie musimy się tutaj martwić, że zgubimy drogę. Pielgrzymkę możemy zacząć również w Irun w Kraju Basków i podążać Camino del Norte, czyli Północną Drogą św. Jakuba.

Camino de Santiago szlak

Ile czasu na Camino de Santiago?

Wszystko zależy od tego, jaką trasą pójdziemy i od tempa naszego marszu. Szlak Camino de Santiago to wspaniała przygoda, na przejście całej trasy musimy jednak wygospodarować odpowiednią ilość czasu. Pielgrzymi pokonują dziennie średnio 20-25 kilometrów. Podążając trasą z Saint Pied de Port, pokonanie 800 kilometrów zajmie nam średnio od 32 do 40 dni. Wybierając się do Santiago de Compostela pieszo z Polski trzeba zarezerwować na całą wyprawę około 4 miesięcy. Warto wziąć także pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne i gorsze samopoczucie czy ewentualne kontuzje, które mogą znacznie nas spowolnić.

Kiedy najlepiej iść na szlak Camino de Santiago?

Najpopularniejszymi miesiącami wśród pielgrzymów są lipiec i sierpień. Trzeba się wtedy jednak liczyć z upałami i tłumami na szlaku a także problemami ze znalezieniem noclegu na trasie. Camino de Santiago kiedy iść?  Najlepszymi miesiącami na wyprawę są natomiast maj, czerwiec i wrzesień. Pogoda jest wtedy najmniej kapryśna a szlak nie tak oblegany, przy czym na pewno nie zabraknie nam na trasie towarzystwa innych pątników.

Gdzie nocować na Camino de Santiago?

Podróżując Camino Frances czy Camino del Norte możemy liczyć na nocleg w specjalnych schroniskach dla pielgrzymów nazywanych albergue lub refugio. Musimy jednak pamiętać o wcześniejszym wyrobieniu sobie paszportu pielgrzyma. Bez niego nocleg w schronisku nie będzie możliwy. Schroniska na szlaku Camino de Santiago są najtańszą opcją noclegową. Jednocześnie w szczycie sezonu trzeba liczyć się z tym, że może nie starczyć dla nas miejsca. Wtedy do dyspozycji mamy hotele czy kwatery prywatne, zwłaszcza w okolicach większych miast. Ceny będą niestety wyższe ale możemy też liczyć na większy komfort i lepszy odpoczynek przed kolejną całodzienną wędrówką.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
podroz autem co zabrac

Podróż autem – o czym warto pamiętać

Następny artykuł
nocowanie w lesie porady

Nocowanie w lesie - czy w Polsce to dozwolone?

Related Posts