Laptop często przydaje się na wyjazdach. Niektórzy pracują, inni obrabiają zdjęcia z wycieczki albo film z drona. Co jednak w sytuacji, gdy komputer sam się wyłącza? Powodów może być kilka.
Gasnący ekran w laptopie – o czym świadczy?
Są ludzie, którzy traktują swój komputer bardzo osobiście i zabierają ze sobą laptopa wszędzie, nie ma znaczenia czy jest to weekendowy wyjazd pod namiot, czy wakacje za granicą. Jeśli komputer jest dla ciebie ważnym sprzętem lub narzędziem pracy i chcesz zabrać go ze sobą na wyjazd, warto być przygotowanym na wypadek awarii. Co może się stać?
Dla wielu osób najczęstszym problemem jest sytuacja, gdy laptop sam się wyłącza i nie wiadomo co zrobić oraz czy istnieje ryzyko utraty ważnych danych. Powody mogą być różne, niekiedy jest to związane z usterką lub też z bardziej poważną awarią jak przegrzewanie się podzespołów na skutek zapchania kurzem, ale często okazuje się, że jest to kwestia np. ustawień systemu operacyjnego na komputerze.
Dlaczego laptop sam się wyłącza? Najczęstsze przyczyny
Żeby odpowiedzieć na pytanie, czemu komputer samoczynnie się wyłącza, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy: Czy ekran gaśnie w jakiejś określonej sytuacji np. podczas intensywnej pracy przy wymagających programach? Czy towarzyszy temu głośny szum lub inne dziwne dźwięki? Może to świadczyć o tym, że komputer się przegrzewa. Niektóre programy, zwłaszcza te związane z obróbką graficzną zdjęć czy wideo mogą bardzo obciążać podzespoły w laptopie.
Podobnie w przypadku gier o zaawansowanej grafice i wysokiej dynamice rozgrywki. Komputer może się też przegrzewać w trakcie upalnego dnia i tutaj już wystarczy, jeśli dawno nie czyściłeś wiatraka w laptopie, którego głównym zadaniem jest właśnie chłodzenie pracy poszczególnych podzespołów. Jak to sprawdzić? Po pierwsze za pomocą dotyku, sprawdź, czy grzeje się tylko jedno miejsce, czy raczej cała powierzchnia, warto też wsłuchać się w to, jak pracuje komputer. Laptop ze sprawnie działającym systemem chłodzenia powinien pracować praktycznie bezgłośnie.
Sprawdź, czy komputer się grzeje
Jeśli słychać charakterystyczny szum czy inne odgłosy, to może znaczyć, że wentylator chłodzący procesor pracuje niewydajnie, może być zapchany kurzem. W skrajnych przypadkach laptop może się sam wyłączać, gdy wiatraka nawet nie słychać, bo prawdopodobnie przestał w ogóle działać. Gdy temperatura procesora będzie zbyt wysoka, laptop się wyłączy. Tutaj już niestety nie da się tego sprawdzić, dotykając obudowy. Możesz jednak sprawdzić temperaturę procesora za pomocą specjalnych programów jak np. Core Temp.
Temperatura procesora nie powinna przekraczać 80oC. W przypadku problemów z przegrzewaniem można zainwestować w podstawkę chłodzącą, ale jeśli sprawa jest poważna i np. przestał w ogóle działać wiatrak, to konieczna będzie wizyta w profesjonalnym serwisie. Zbagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do znacznie poważniejszej awarii i utraty ważnych danych.
Gdy problemem nie są uszkodzenia
Laptop może się wyłączać nie tylko z powodu usterki, uszkodzenia systemu chłodzącego czy zapchania kurzem otworów wentylacyjnych. Jeśli ekran gaśnie samoczynnie, warto sprawdzić ustawienia systemu w sekcji „Zasilanie” w panelu sterowania. Wiele laptopów ma fabrycznie ustawione przejście w tryb uśpienia, jeśli komputer nie jest używany przez 10 minut lub dłużej. Czasami problem leży też w słabej, zużytej baterii. Stary komputer, w którym nigdy nie była wymieniana bateria, może wyłączać się nawet po kilku minutach pracy bez kabla zasilającego.
Jest sporo powodów, dlaczego laptop może się sam wyłączać. Część z nich można spróbować naprawić samodzielnie, a inne wymagają pomocy profesjonalisty. Dobrze jest kupować sprzęt w sklepie, który oferuje usługę serwisu. Tak jest na przykład w Komputronik, gdzie w razie problemów naszym sprzętem zajmie się fachowiec. Zadbaj zawczasu o swój laptop, jeśli planujesz zabierać go ze sobą na wyjazd.
Artykuł sponsorowany